  • Mitutoyo 7211A DDG60-200MM/2902SB/W63.5
Brand: Mitutoyo
ID#: 7211A
|MFGID: 7211A
Description
The Mitutoyo dial depth gage features a redesigned white dial face that is quick and easy to read measurements in fine units. The included extension rods allow for measurements up to 200mm. The contact point for the depth gage is carbide tipped and its bottom surface is hardened, ground and lapped for better precision and wear resistance. Some models have a back-plunger type dial for upward-facing readings and a needle probe.
  • Choose between carbide-tipped ball point and needle point measuring rods
  • Lock screw holds the slider in position for accurate measurement
  • Supplied with a fitted plastic case
Specifications
  • Range:0-200mm
  • Graduation:0.01mm
  • Accuracy:±15µm
  • Details:Base Size: 63.5 x 16mm