Q-Mark AFG-20100-SN M5 2 mm Silicon Nitride tipped, Cylinder Stylus, L 100.0 mm, EWL 90 mm
Brand: Q-Mark
ID#: AFG-20100-SN
|MFGID: AFG-20100-SN
Description
M5 stylus with 2.0 mm diameter silicon nitride ball, 1.5 mm diameter carbide stem, and 11.0 mm diameter x 10.0 mm long stainless steel base. Overall stylus length is 100.0 mm. Stylus weight is 7.81 grams.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M5
    Ball Diameter: 2 mm
    Tip Material: Silicon Nitride
    Effective Work Length: 90 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 11.0 mm