Q-Mark AFG-2521-25 M5 2.5 mm Ruby tipped, Straight Stylus, L 21.25 mm, EWL 11.25 mm
Brand: Q-Mark
ID#: AFG-2521.25
|MFGID: AFG-2521.25
Description
M5 stylus with 2.5 mm diameter ruby ball, 1.5 mm diameter carbide stem, and 11.0 mm diameter x 10.0 mm long stainless steel base. Stylus length to ball center is 20.0 mm. Stylus weight is 5.77 grams. Compare to Renishaw A-5003-5207.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M5
    Ball Diameter: 2.5 mm
    Tip Material: Ruby
    Effective Work Length: 11.25 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 11.0 mm