Q-Mark ATG-100200-TX-SN M5 10 mm Silicon Nitride tipped, Cylinder Stylus, L 200.0 mm, EWL 187 mm
Brand: Q-Mark
ID#: ATG-100200-TX-SN
|MFGID: ATG-100200-TX-SN
Description
Low weight M5 stylus with 10.0 mm diameter silicon nitride ball, 6.0 mm diameter Therm-X carbon fiber stem, and 11.0 mm diameter x 13.0 mm long titanium base. Overall stylus length is 200.0 mm. Stylus weight is 13.06 grams. Compare to Zeiss 626105-1021-200.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M5
    Ball Diameter: 10 mm
    Tip Material: Silicon Nitride
    Effective Work Length: 187 mm
    Stem Material: Carbon Fiber
    Base Material: Titanium
    Base Diameter: 11.0 mm