Q-Mark ATG-12075-SN M5 12 mm Silicon Nitride tipped, Cylinder Stylus, L 75.0 mm, EWL 62 mm
Brand: Q-Mark
ID#: ATG-12075-SN
|MFGID: ATG-12075-SN
Description
M5 stylus with 12.0 mm diameter silicon nitride ball, 6.0 mm diameter carbide stem, and 11.0 mm diameter x 12.0 mm long stainless steel base. Overall stylus length is 75.0 mm. Stylus weight is 25.23 grams. Compare to Zeiss 626105-1225-075.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M5
    Ball Diameter: 12 mm
    Tip Material: Silicon Nitride
    Effective Work Length: 62 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 11.0 mm