Q-Mark ATG-12750-SN M5 12.7 mm Silicon Nitride tipped, Cylinder Stylus, L 50.0 mm, EWL 38 mm
Brand: Q-Mark
ID#: ATG-12750-SN
|MFGID: ATG-12750-SN
Description
M5 stylus with 12.7 mm silicon nitride ball (grade 5), 5.0 mm diameter carbide stem, and 11.0 mm diameter x 12.0 mm long stainless steel base. Overall stylus length is 50.0 mm. Stylus weight is 18.50 grams.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M5
    Ball Diameter: 12.7 mm
    Tip Material: Silicon Nitride
    Effective Work Length: 38 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 11.0 mm