Q-Mark ATG-40100-SN M5 4 mm Silicon Nitride tipped, Cylinder Stylus, L 100.0 mm, EWL 90 mm
Brand: Q-Mark
ID#: ATG-40100-SN
|MFGID: ATG-40100-SN
Description
M5 stylus with 4.0 mm diameter silicon nitride ball, 2.5 mm diameter carbide stem, and 11.0 mm diameter x 10.0 mm long stainless steel base. Overall stylus length is 100.0 mm. Stylus weight is 11.74 grams. Compare to Zeiss 626115-0402-100.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M5
    Ball Diameter: 4 mm
    Tip Material: Silicon Nitride
    Effective Work Length: 90 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 11.0 mm