Q-Mark ATG-4033-5-SN M5 4 mm Ruby tipped, Straight Stylus, L 33.5 mm, EWL 23.5 mm
Brand: Q-Mark
ID#: ATG-4033.5-SN
|MFGID: ATG-4033.5-SN
Description
M5 stylus with 4.0 mm diameter silicon nitride ball, 2.0 mm diameter carbide stem, and 11.0 mm diameter x 10.0 mm long stainless steel base. Overall stylus length is 33.5 mm. Stylus weight is 6.80 grams. Compare to Zeiss 626115-0400-034 and Renishaw A-5555-3788.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M5
    Ball Diameter: 4 mm
    Tip Material: Ruby
    Effective Work Length: 23.5 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 11.0 mm