Q-Mark ATG-50100 M5 5 mm Ruby tipped, Cylinder Stylus, L 100.0 mm, EWL 90 mm
Brand: Q-Mark
ID#: ATG-50100
|MFGID: ATG-50100
Description
M5 stylus with 5.0 mm diameter ruby ball, 3.5 mm diameter carbide stem, and 11.0 mm diameter x 10.0 mm long stainless steel base. Overall stylus length is 100.0 mm. Stylus weight is 17.82 grams. Compare to Zeiss 626115-0500-100.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M5
    Ball Diameter: 5 mm
    Tip Material: Ruby
    Effective Work Length: 90 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 11.0 mm