Q-Mark ATG-50125-Z M5 5 mm Zirconia tipped, Cylinder Stylus, L 125.0 mm, EWL 115 mm
Brand: Q-Mark
ID#: ATG-50125-Z
|MFGID: ATG-50125-Z
Description
M5 stylus with 5.0 mm diameter zirconia ball, 3.5 mm diameter carbide stem, and 11.0 mm diameter x 10.0 mm long stainless steel base. Overall stylus length is 125.0 mm. Stylus weight is 21.27 grams.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M5
    Ball Diameter: 5 mm
    Tip Material: Zirconia
    Effective Work Length: 115 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 11.0 mm