Q-Mark ATG-5022-5-SN M5 5 mm Silicon Nitride tipped, Cylinder Stylus, L 22.5 mm, EWL 12.5 mm
Brand: Q-Mark
ID#: ATG-5022.5-SN
|MFGID: ATG-5022.5-SN
Description
M5 stylus with 5.0 mm diameter silicon nitride ball, 3.0 mm diameter carbide stem, and 11.0 mm diameter x 10.0 mm long stainless steel base. Stylus length to ball center is 20.0 mm. Stylus weight is 6.86 grams.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M5
    Ball Diameter: 5 mm
    Tip Material: Silicon Nitride
    Effective Work Length: 12.5 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 11.0 mm