Q-Mark ATG-80114-C-SN M5 8 mm Silicon Nitride tipped, Cylinder Stylus, L 114.0 mm, EWL 102 mm
Brand: Q-Mark
ID#: ATG-80114-C-SN
|MFGID: ATG-80114-C-SN
Description
M5 stylus with 8.0 mm diameter silicon nitride ball, 5.0 mm diameter ceramic stem, and 11.0 mm diameter x 12.0 mm long anodized aluminum base. Overall stylus length is 114.0 mm. Stylus weight is 10.45 grams.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M5
    Ball Diameter: 8 mm
    Tip Material: Silicon Nitride
    Effective Work Length: 102 mm
    Stem Material: Ceramic
    Base Material: Aluminum
    Base Diameter: 11.0 mm