Q-Mark ATG-80160 M5 8 mm Ruby tipped, Cylinder Stylus, L 160.0 mm, EWL 147 mm
Brand: Q-Mark
ID#: ATG-80160
|MFGID: ATG-80160
Description
M5 stylus with 8.0 mm diameter ruby ball, 6.0 mm diameter carbide stem, and 11.0 mm diameter x 13.0 mm long stainless steel base. Overall stylus length is 160.0 mm. Stylus weight is 65.60 grams. Compare to Zeiss 626105-0824-160.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M5
    Ball Diameter: 8 mm
    Tip Material: Ruby
    Effective Work Length: 147 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 11.0 mm