Q-Mark ATG-80250-SN M5 8 mm Silicon Nitride tipped, Cylinder Stylus, L 250.0 mm, EWL 230 mm
Brand: Q-Mark
ID#: ATG-80250-SN
|MFGID: ATG-80250-SN
Description
M5 stylus with 8.0 mm diameter silicon nitride ball, 6.0 mm diameter carbide stem, and 11.0 mm diameter x 20.0 mm long stainless steel base. Overall stylus length is 250.0 mm. Stylus weight is 102.26 grams. Compare to Zeiss 626115-0800-250.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M5
    Ball Diameter: 8 mm
    Tip Material: Silicon Nitride
    Effective Work Length: 230 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 11.0 mm