Q-Mark TM2-1010-5-S M2 1 mm Ruby tipped, Straight Stylus, L 10.5 mm, EWL 4.85 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM2-1010.5-S
|MFGID: TM2-1010.5-S
Description
M2 stylus with 1.0 mm diameter ruby ball and stainless steel stem and base. Stem diameter is 0.72 mm. Base diameter is 3.0 mm. Stylus length to ball center is 10.0 mm. Stylus weight is 0.22 gram. Compare to Renishaw A-5000-7806 and Carbide Probes 265-1R.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M2
    Ball Diameter: 1 mm
    Tip Material: Ruby
    Effective Work Length: 4.85 mm
    Stem Material: Steel
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 3.0 mm