Q-Mark TM2-1015-5-SN M2 1 mm Silicon Nitride tipped, Stepped Stylus, L 15.5 mm, EWL 10.5 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM2-1015.5-SN
|MFGID: TM2-1015.5-SN
Description
M2 stylus with 1.0 mm silicon nitride ball, stepped carbide stem, and 3.0 mm diameter x 5.0 mm long stainless steel base. Minor stem diameter is 0.7 mm, major stem diameter is 1.0 mm. Stylus length to ball center is 15.0 mm. Stylus weight is 0.32 gram.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M2
    Ball Diameter: 1 mm
    Tip Material: Silicon Nitride
    Effective Work Length: 10.5 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 3.0 mm