Q-Mark TM2-1027-5-DS-7-SN M2 1 mm Silicon Nitride tipped, Straight Stylus, L 27.5 mm, EWL 20.5 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM2-1027.5-DS.7-SN
|MFGID: TM2-1027.5-DS.7-SN
Description
M2 stylus with 1.0 mm diameter silicon nitride ball, 0.7 mm diameter carbide stem, and 3.0 mm diameter x 7.0 mm long stainless steel base. Overall stylus length is 27.5 mm. Stylus weight is 0.40 gram. Compare to Renishaw A-5004-2022.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M2
    Ball Diameter: 1 mm
    Tip Material: Silicon Nitride
    Effective Work Length: 20.5 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 3.0 mm