Q-Mark TM2-1520-75 M2 1.5 mm Ruby tipped, Straight Stylus, L 20.75 mm, EWL 13.75 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM2-1520.75
|MFGID: TM2-1520.75
Description
M2 stylus with 1.5 mm diameter ruby ball, 1.0 mm diameter carbide stem, and 3.0 mm diameter x 7.0 mm long stainless steel base. Stylus length to ball center is 20.0 mm. Stylus weight is 0.41 gram. Compare to Renishaw A-5003-0034.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M2
    Ball Diameter: 1.5 mm
    Tip Material: Ruby
    Effective Work Length: 13.75 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 3.0 mm