Q-Mark TM2-1530-75-DS1-Z M2 1.5 mm Zirconia tipped, Straight Stylus, L 30.75 mm, EWL 22.75 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM2-1530.75-DS1-Z
|MFGID: TM2-1530.75-DS1-Z
Description
M2 stylus with 1.5 mm diameter zirconia ball, 1.0 mm diameter carbide stem, and 3.0 mm diameter x 8.0 mm long stainless steel base. Stylus length to ball center is 30.0 mm. Stylus weight is 0.61 gram. Compare to Renishaw A-5004-1711.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M2
    Ball Diameter: 1.5 mm
    Tip Material: Zirconia
    Effective Work Length: 22.75 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 3.0 mm