Q-Mark TM2-3041-5 M2 3 mm Ruby tipped, Straight Stylus, L 41.5 mm, EWL 34.5 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM2-3041.5
|MFGID: TM2-3041.5
Description
M2 stylus with 3.0 mm diameter ruby ball, 2.0 mm diameter carbide stem, and 3.0 mm diameter x 7.0 mm long stainless steel base. Stylus length to ball center is 40.0 mm. Stylus weight is 1.71 gram. Compare to Renishaw A-5003-0041.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M2
    Ball Diameter: 3 mm
    Tip Material: Ruby
    Effective Work Length: 34.5 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 3.0 mm