Q-Mark TM2-5077-5-G-SN M2 5 mm Silicon Nitride tipped, Straight Stylus, L 77.5 mm, EWL 70.5 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM2-5077.5-G-SN
|MFGID: TM2-5077.5-G-SN
Description
M2 stylus with 5.0 mm diameter silicon nitride ball, 3.0 mm diameter carbon fiber stem, and 3.0 mm diameter x 7.0 mm long stainless steel base. Stylus length to ball center is 75.0 mm. Stylus weight is 1.22 grams. Compare to Renishaw A-5004-1974.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M2
    Ball Diameter: 5 mm
    Tip Material: Silicon Nitride
    Effective Work Length: 70.5 mm
    Stem Material: Carbon Fiber
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 3.0 mm