Q-Mark TM3-0620-14-SN M3 0.6 mm Silicon Nitride tipped, Stepped Stylus, L 20.0 mm, EWL 14 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM3-0620-14-SN
|MFGID: TM3-0620-14-SN
Description
M3 stylus with 0.6 mm diameter silicon nitride ball, stepped carbide stem, and 4.0 mm diameter x 6.0 mm long stainless steel base. Minor stem diameter is 0.4 mm, major diameter is 1.0 mm. Overall stylus length is 20.0 mm. Stylus weight is 0.51 gram. Compare to Zeiss 626123-5545-020.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M3
    Ball Diameter: 0.6 mm
    Tip Material: Silicon Nitride
    Effective Work Length: 14 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 4.0 mm