Q-Mark TM3-1530-TX-7-5-SN M3 XXT 1.5 mm Silicon Nitride tip, Cylinder Stylus, L 30.0 mm, EWL 22.5 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM3-1530-TX-7.5-SN
|MFGID: TM3-1530-TX-7.5-SN
Description
M3 stylus with 1.5 mm diameter silicon nitride ball, 1.0 mm diameter carbide stem, and 5.0 mm diameter x 7.5 mm long titanium base. Overall stylus length is 30.0 mm. Stylus weight is 0.85 gram.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M3 XXT
    Ball Diameter: 1.5 mm
    Tip Material: Silicon Nitride
    Effective Work Length: 22.5 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Titanium
    Base Diameter: 5.0 mm