Q-Mark TM3-2531-25-DS2-Z M3 2.5 mm Zirconia tipped, Straight Stylus, L 31.25 mm, EWL 24.25 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM3-2531.25-DS2-Z
|MFGID: TM3-2531.25-DS2-Z
Description
M3 stylus with 2.5 mm diameter zirconia ball, 2.0 mm diameter carbide stem, and 4.0 mm diameter x 7.0 mm long stainless steel base. Stylus length to ball center is 30.0 mm. Stylus weight is 1.77 grams. Compare to Renishaw A-5004-2963.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M3
    Ball Diameter: 2.5 mm
    Tip Material: Zirconia
    Effective Work Length: 24.25 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 4.0 mm