Q-Mark TM3-2541-25-DS2 M3 2.5 mm Ruby tipped, Straight Stylus, L 41.25 mm, EWL 34.25 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM3-2541.25-DS2
|MFGID: TM3-2541.25-DS2
Description
M3 stylus with 2.5 mm diameter ruby ball, 2.0 mm diameter carbide stem, and 4.0 mm diameter x 7.0 mm long stainless steel base. Stylus length to ball center is 40.0 mm. Stylus weight is 2.21 grams. Compare to Renishaw A-5003-0056.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M3
    Ball Diameter: 2.5 mm
    Tip Material: Ruby
    Effective Work Length: 34.25 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 4.0 mm