Q-Mark TM3-3030-TX-DS1-5 M3 XXT 3 mm Ruby tipped, Cylinder Stylus, L 30.0 mm, EWL 21 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM3-3030-TX-DS1.5
|MFGID: TM3-3030-TX-DS1.5
Description
M3 stylus with 3.0 mm diameter ruby ball, 1.5 mm diameter carbide stem, and 5.0 mm diameter x 9.0 mm long titanium base. Overall stylus length is 30.0 mm. Stylus weight is 1.08 grams. Compare to Zeiss 626103-0354-030.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M3 XXT
    Ball Diameter: 3 mm
    Tip Material: Ruby
    Effective Work Length: 21 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Titanium
    Base Diameter: 5.0 mm