Q-Mark TM3-3041-5-SN M3 3 mm Silicon Nitride tipped, Straight Stylus, L 41.5 mm, EWL 34.5 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM3-3041.5-SN
|MFGID: TM3-3041.5-SN
Description
M3 stylus with 3.0 mm diameter silicon nitride ball, 2.0 mm diameter carbide stem, and 4.0 mm diameter x 7.0 mm long stainless steel base. Stylus length to ball center is 40.0 mm. Stylus weight is 2.26 grams. Compare to Renishaw A-5004-1987.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M3
    Ball Diameter: 3 mm
    Tip Material: Silicon Nitride
    Effective Work Length: 34.5 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 4.0 mm