Q-Mark TM3-5032-5-C-Z M3 5 mm Zirconia tipped, Cylinder Stylus, L 32.5 mm, EWL 25.5 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM3-5032.5-C-Z
|MFGID: TM3-5032.5-C-Z
Description
M3 stylus with 5.0 mm diameter zirconia ball, 2.0 mm diameter ceramic stem, and 4.0 mm diameter x 7.0 mm long stainless steel base. Stylus length to ball center is 30.0 mm. Stylus weight is 1.15 gram.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M3
    Ball Diameter: 5 mm
    Tip Material: Zirconia
    Effective Work Length: 25.5 mm
    Stem Material: Ceramic
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 4.0 mm