Q-Mark TM3-5042-5-Z M3 5 mm Zirconia tipped, Straight Stylus, L 42.5 mm, EWL 35.5 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM3-5042.5-Z
|MFGID: TM3-5042.5-Z
Description
M3 stylus with 5.0 mm diameter zirconia ball, 2.5 mm diameter carbide stem, and 4.0 mm diameter x 7.0 mm long stainless steel base. Stylus length to ball center is 40.0 mm. Stylus weight is 2.86 grams. Compare to Renishaw A-5004-2926.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M3
    Ball Diameter: 5 mm
    Tip Material: Zirconia
    Effective Work Length: 35.5 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 4.0 mm