Q-Mark TM4-5077-5-C M4 5 mm Ruby tipped, Straight Stylus, L 77.5 mm, EWL 62.5 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM4-5077.5-C
|MFGID: TM4-5077.5-C
Description
M4 stylus with 5.0 mm diameter ruby ball, 3.5 mm diameter ceramic stem, and 7.0 mm diameter x 15.0 mm long stainless steel base. Stylus length to ball center is 75.0 mm. Stylus weight is 4.64 grams. Compare to Renishaw A-5003-0236.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M4
    Ball Diameter: 5 mm
    Tip Material: Ruby
    Effective Work Length: 62.5 mm
    Stem Material: Ceramic
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 7.0 mm