Q-Mark TM4-60103-C M4 6 mm Ruby tipped, Straight Stylus, L 103.0 mm, EWL 91 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM4-60103-C
|MFGID: TM4-60103-C
Description
M4 stylus with 6.0 mm diameter ruby ball, 4.5 mm diameter ceramic stem, and 7.0 mm diameter x 12.0 mm long stainless steel base. Stylus length to ball center is 100.0 mm. Stylus weight is 7.95 grams. Compare to Renishaw A-5000-3712.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M4
    Ball Diameter: 6 mm
    Tip Material: Ruby
    Effective Work Length: 91 mm
    Stem Material: Ceramic
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 7.0 mm