Q-Mark TM5-50100-BC M5 5 mm Tungsten Carbide tipped, Spherically Ended Stylus, L 100.0 mm, EWL 90 mm
Brand: Q-Mark
ID#: TM5-50100-BC
|MFGID: TM5-50100-BC
Description
M5 stylus with 5.0 mm diameter carbide cylinder and 11.0 mm diameter x 10.0 mm long stainless steel base. Overall stylus length is 100.0 mm. Stylus weight is 31.88 grams. Cylinder styli are used to probe thin edges, for example, the edges of stampings or sheet metal. They are not suitable for high accuracy work because their form is not as precise as a sphere. Please contact Q-Mark for answers about using cylinder styli.
Specifications
  • Details:Thread-Connector: M5
    Ball Diameter: 5 mm
    Tip Material: Tungsten Carbide
    Effective Work Length: 90 mm
    Stem Material: Tungsten Carbide
    Base Material: Steel
    Base Diameter: 11.0 mm