Starrett 120AM-150 Dial Caliper; 0-150mm Range-Yellow Face
Brand: Starrett
ID#: 120AM-150
|MFGID: 120AM-150
Your Price:
Add Calibration w/ Certificate?
No
  • No
  • Yes - A2LA Calibration Caliper: Up to 6" (+ $31.00)
Questions?CallCall Us864.433.9771|Mon-Fri 8-5 EST
Product Information
Description
The Starrett 120AM-150 Dial Caliper has a measuring Range of 0-150mm, 0.02mm graduations and a Yellow face. It is the only American made dial caliper. This caliper is used by mechanics and toolmakers everywhere. Features include direct reading, easy-of-handling, reliability and accuracy making this one of the handiest measuring tools available. It is supplied with a fitted, plastic case and is equipped with a Lock screw for dial bezel & Lock screw for holding sliding jaw in position.
Specifications
  • Range:0-150mm
  • Graduation:0.02mm with 2mm per revolution
  • Type:Dial Caliper
  • Accuracy:+--.03mm
  • Details:Outside Jaw Depth: 1.50"-38mm. Inside Jaw Depth: .63"-16mm