Starrett 445MBZ-225RL Micrometer Set 225mm 100mm Base-Ratchet Locknut 9 Rods
Brand: Starrett
ID#: 445MBZ-225RL
|MFGID: 445MBZ-225RL
Your Price:
Add Calibration w/ Certificate?
No
  • No
  • Yes - Contact Me With A Quote
Questions?CallCall Us864.433.9771|Mon-Fri 8-5 EST
Product Information
Description
The Starrett 445MBZ-225RL Mechanical Depth Micrometer Set has a measuring Range of 0-225mm with 100mm Base Length and 0.01mm graduations with a Ratchet Stop, Lock Nut and 9 Rods in a padded case. Features a combination ratchet and speeder, for uniform pressure and quicker adjustment. This set allows the depths of holes, slots, shoulders and projections to be measured. The satin chrome reading surface is glare free and resists rust.
Specifications
  • Range:0-225mm
  • Graduation:0.01mm
  • Type:Depth Micrometer Set
  • Accuracy:Mic head +--.0025mm ; Rods +--.005mm
  • Details:Number of Rods: 9; Diameter of rods: 4mm"mm
  • Resolution:0.01mm