Starrett 78MXTZ-200 Bore Gage Internal Micrometer; 175 mm to 200 mm, 3-Point Contact
Brand: Starrett
ID#: 78MXTZ-200
|MFGID: 78MXTZ-200
Description
Starrett 78MXTZ-200 Bore Gage Internal Micrometer; 175 mm to 200 mm Range. The 78XT Bore Gages feature extended travel, reducing the need to exchange anvils. The ground contact points seat the internal micrometer faster and more accurately than the spherical contacts found in other gages. Approximate measuring depth is 115 mm. These rugged and accurate internal micrometers are available individually with a setting ring with a 175 mm diameter.
Specifications
  • Range:175 mm-200 mm
  • Graduation:0.005 mm
  • Type:Internal
  • Accuracy:0.007 mm