Starrett 78MXTZ-275 Bore Gage Internal Micrometer; 250 mm to 275 mm, 3-Point Contact
Brand: Starrett
ID#: 78MXTZ-275
|MFGID: 78MXTZ-275
Description
Starrett 78MXTZ-275 Bore Gage Internal Micrometer; 250 mm to 275 mm Range. The 78XT Bore Gages feature extended travel, reducing the need to exchange anvils. The ground contact points seat the internal micrometer faster and more accurately than the spherical contacts found in other gages. Approximate measuring depth is 118 mm. These rugged and accurate internal micrometers are available individually with a setting ring with a 275 mm diameter.
Specifications
  • Range:250 mm-275 mm
  • Graduation:0.005 mm
  • Type:Internal
  • Accuracy:0.009 mm