Starrett 78MXTZ-65 Bore Gage Internal Micrometer; 50 mm to 65 mm, 3-Point Contact
Brand: Starrett
ID#: 78MXTZ-65
|MFGID: 78MXTZ-65
Description
Starrett 78MXTZ-65 Bore Gage Internal Micrometer; 50 mm to 65 mm Range. The 78XT Bore Gages feature extended travel, reducing the need to exchange anvils. The ground contact points seat the internal micrometer faster and more accurately than the spherical contacts found in other gages. Approximate measuring depth is 80 mm. These rugged and accurate internal micrometers are available individually with a setting ring with a 65 mm diameter.
Specifications
  • Range:50 mm-65 mm
  • Graduation:0.005 mm
  • Type:Internal
  • Accuracy:0.004 mm