Starrett Force PLATEN-36LA-400-1 Platen Set; 400 x 400mm
Brand: Starrett
ID#: PLATEN-36LA-400-1
|MFGID: PLATEN-36LA-400-1
Description
Starrett PLATEN-36LA-400-1 Platen Set is 400 x 400mm with a load capacity of 10kN-2250lbf. Made of anodized aluminum specifically designed for foam testing. This Series of platens are square with holes in a grid pattern that allow air to escape as the foam is compressed during a test. 6mm hole diameters are placed every 20mm. Supplied with one platen. These are testing fixtures for use with twin column machines only.
Specifications
  • Range:10kN-2250lbf
  • Type:Square, Aluminum
  • Details:Size: 400 x 400mm Operating Temperature: 0°C to +180°C