Starrett V436.1MXRL-150 Micrometer 150mm .001mm Grad-Ratchet Locknut Carbide
Brand: Starrett
ID#: V436.1MXRL-150
|MFGID: V436.1MXRL-150
Your Price:
Add Calibration w/ Certificate?
No
  • No
  • Yes - Contact Me With A Quote
Questions?CallCall Us864.433.9771|Mon-Fri 8-5 EST
Product Information
Description
The Starrett V436.1MXRL-150 Outside Mechanical Micrometer has a measuring Range of 125-150mm, 0.001mm graduations with a Ratchet Stop, Lock Nut and Carbide, Flat Anvil and Spindle. Features a lock nut and Starrett satin chrome finish for a no-glare and rust resistance. An advanced sleeve design with staggered lines and distinct features provide precise and easy readability while its gracefully designed tapered frame makes it possible to collect measurements in narrow slots and tight places. Adjustments can be made quick and easy, has micro-lapped measuring faces and has an extremely hard and stable one-piece spindle. It is the most popular precision micrometer used by skilled workmen worldwide. It is accurate, rugged and easy to use.
Specifications
  • Range:125-150mm
  • Graduation:0.001mm
  • Type:Carbide Flat Anvil, Flat Spindle. Lock Nut
  • Accuracy:+-- .004mm
  • Details:.300" (7.6mm) anvil and spindle diameters for ease of use on larger work